Két politikai termék: a régi jobboldal és a régi baloldal nagy politikai termékei. Ahogy korábban a jobboldal települt rá a "polgár" szóra, úgy hiteltelenítik el a baloldali pártok a "civil" szó jelentését.
Civilek tüntettek március 15-én. Budapesten a két főszervező Vajda Zoltán, az Együtt politikusa és Gulyás Balázs, volt MSZP-s civil. Két facebook oldal nevében szerveznek, szónokolnak, nyilatkoznak, követelnek új magyar köztársaságot, dobnak be 19 népszavazási kezdeményezést, és sürgetik a civilek és a pártok összefogását. Pécsen pedig a korrupció ellen küzdő civilként szólal fel a baloldal egyik legismertebb politikusa, Juhász Péter, a valaha civil tömegtüntetéseket rendező Milla elnöke, az Együtt – a Korszakváltók Pártja alelnöke.
Civilek tüntetnek április 19-én az ország több pontján egyszerre, megint egy facebook oldal mögé bújva. A budapesti esemény leírásában ez olvasható: "A demonstrációt civilek szervezik, azon civilek szólalnak fel, ezért kérjük, hogy pártokhoz köthető szimbólumokat ne hozzatok magatokkal." Az országos esemény leírásában pedig ez: "Az eseménysorozatot támogatásáról biztosította, és a civilek mellett a szervezésben is részt vesz az MSZP, a DK, az Együtt, a PM és a MOMA is."
Tavaly év végén a tüntetések az általános felháborodásról szóltak, rengetegen mentek az utcára, több egymástól független csoport szervezett tüntetést, sok új arc jelent meg a felszólalók között. Azóta a Fidesz megbukott, a tüntetések egyre inkább arról szólnak, ki akarja képviselni a felháborodott tömeget.
Vannak jelentkezők: azok akik állandóan jelentkeznek. Az arculat kicsit más, civil jellegű, a társaság részben lecserélődött. De a lényeg ugyanaz: a Fidesz lop, mi majd nem lopunk, összefogás kell, pártok nélkül nem megy, a régi bukott baloldali pártok nélkül sem, nélkülük nem lehet változás. Ezek a pártok csak tüntetni tudnak, a saját fontosságukat hangoztatni, meg úgy tenni, mintha az állami intézményektől független civil szereplők mind őket támogatnák.
Velük nem lesz változás. Nem lesz változás, amíg a lényeges kérdéseket nem tesszük fel. Hogy került hatalomra a Fidesz? Miért lehet gátlástalanul korrupt? Miért építhet illiberális államot? Miért lehet második a jobbik? Egyébként kinek van lehetősége hatalomhoz jutni és milyen módon? Kik hozzák a döntéseket és milyen módon? Mennyire szólhatunk bele a saját ügyeinkbe? Ebben kinek milyen felelőssége van?
A változáshoz a "demokratikus ellenzéket" is le kell váltanunk. Ennek a társaságnak az egyetlen esélye, hogy a többi szereplő még vállalhatatlanabb lesz, az egyetlen létjogosultsága, hogy a többi szereplő még vállalhatatlanabb. Nem hagyhatjuk, hogy annyi bukás után sokadszorra is ők képviseljék a jóérzésű átlagembereket. Ez rajtunk múlik.
Papp Márton